Oprava výtlkov a prasklín

 Oprava výtlkov | Údržba cestných komunikácií


☏ : +421 948 088 306
: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 Oprava výtlkov | Údržba cestných komunikácií ☏ : +421 948 088 306
: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

separator

Pri opravách ciest sa väčšinou (pokiaľ nejde o ojedinené výtlky) časť poškodenej vozovky odfrézuje a na jej miesto sa nanesie nový pás asfaltovej zmesi. Je to lacnejšie ako vykonávať kompletnú opravu celej šírky vozovky a zároveň aj dostatočne trvanlivé. Prvý krok je očistenie poškodenej vozovky stlačeným vzduchom, následne aplikujeme postrek asfaltovou emulziou, ďalej sa tlakovo nanáša vrstva kameniva obaleného asfaltovým spojivom. V poslednej fáze opravy je aplikovaný tlakový posyp opraveného povrchu vozovky kamenivom.


oprava trhlín asfaltuZaistenie trvanlivosti opravy

Aby oprava vydržala oveľa dlhšie, než opravy bežnými spôsobmi, je nutné opraviť aj okolie výtlku, v ktorom sú spravidla už ďalšie trhliny, z ktorých by sa veľmi rýchlo vďaka prenikaniu vody stali ďalšie výtlky. Bežne postačuje presah okolo 30 až 40 cm od okraja výtlku.

Škáry a trhliny

Prečo opravovať tieto škáry?

 • Neošetrené škáry a trhliny sú zdrojom rozsiahlych porúch asfaltových povrchov pozemných komunikácií.
 • Zaliatie škár je účinná a pritom lacná forma prevencie.

Výhody opráv škár

 • Faktory, ktoré priaznivo ovplyvňujú spojenie zálievkovej hmoty a existujúceho povrchu:
  • Dokonalé vyčistenie a predhriatie škáry
  • Členitý povrch stien škáry (oproti príprave frézovaním)
  • Vysoká priľnavosť asfaltovej zálievky
 • Zálievková hmota absorbuje viac ako 25% zmenu objemu – vzniká pružný spoj.
 • Úprava povrchu protišmykovým posypom
 • Opravená škára je ihneď pojazdná
 • Neošetrené škáry a trhliny sú zdrojom rozsiahlych porúch asfaltových povrchov pozemných komunikácií.
 • Zaliatie škár je účinná a pritom lacná forma prevencie.
 • Zálievková hmota absorbuje viac ako 25% zmenu objemu - vzniká pružný spoj.
 • Úprava povrchu protišmykovým posypom.
 • Opravená škára je ihneď pojazdná.

oprava vytkuNátery asfaltových vozoviek

Náter vozovky je povrchová úprava tvorená z vrstvy spojiva nanesenej pomocou rozstrekovača a vrstvy kameniva naneseného na spojivo pomocou podrťovača. Pred náterom musí byť povrch vozovky vyčistený a bez výtlkov. Nástrek spojiva a ihneď nasledujúce nanesenie kameniva do čerstvého nástreku vykonáva v jednej fáze náterová súprava. Kamenivo sa do spojiva zatlačí valcovaním. Nezatlačené prebytočné kamenivo sa zametá a odsáva.

Táto technológia sa používa na obnovu povrchu vozovky, spravidla po 5-6 ročnej prevádzke. Emulzia zaleje malé trhlinky v povrchu, aby sa nestali zdrojom rozsiahleho poškodenia - výtlku. Spolu s kamenivom obnoví povrch vozovky.

Sanácia škár a trhlín

Princíp opravy spočíva vo vyfrézovaní prasklín, nepravidelných trhlín a škár. Tým sa narušenie upraví do tvaru drážky na aplikáciu zálievky. Nasleduje zálievka modifikovanou hmotou.

 • oprava touto technológiou zabraňuje prenikaniu vody do vozovky v mieste poškodenia a tým sa predíde rozsiahlejším opravám
 • zálievková hmota absorbuje svojou pružnosťou tepelnú rozťažnosť tj. pohyb dvoch susedných povrchov a tým zabraňuje vniknutiu vody do vozovky.

Trpiace krajnice

Fréza sa používa tam, kde je treba odstrániť krytovú vrstvu komunikácie. Najčastejšie sa to týka okrajov vozovky. Časom narastajúca cesta do šírky spravidla nemá zodpovedajúce podkladné vrstvy. Keď sa potom napríklad na ceste vyhýbajú dva kamióny, dostanú sa kolesá ťažkého návesu na okraj a ten vplyvom vysokého zaťaženia povolí, vrstva asfaltu sa ohne a vytvoria sa trhliny. Potom už je len otázka času, než sa vplyvom pôsobenia vody, mrazu a soli z malej prasklinky stane výtlk . Ak je takýchto výtlkov, či prasklín niekoľko za sebou, prestáva dávať zmysel opravovať ich jednotlivo, príp. v zimnom období pomocou studenej asfaltovej zmesi .

 

 

 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

Ceny sa menia prípad od prípadu, nie je preto možné zaviesť unifikovaný cenník.

V prípade že nás budete kontaktovať a zrozumitelne nám predostriete Vaše požiadavky alebo problém, cenu Vám dokážeme vyhotoviť na mieru a v krátkom časovom horizonte.


kontakty

 Pokiaľ hľadáte informácie ktoré nie sú zverejnené na tejto stránke, kontaktujte nás, radi Vám poradíme.

created by: Marek Sarvas